Pompy ciepła – w duchu energooszczędności

pompy ciepła opolePompa ciepła to urządzenie, które montowane jest w domu w celach grzewczych. Dzięki temu, że energia wykorzystywana w układzie pobierana jest ze środowiska, pompa ciepła jest energooszczędnym rozwiązaniem wpisującym się w ekologiczne podejście do środowiska. Wszystko dzięki temu, że podczas pracy nie wydziela dodatkowych substancji, a więc przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Może być wykorzystywana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a także stanowić podstawowy układ grzewczy dla domu.

Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, zmieniającym się przepisom budowlanym, a także dzięki programom, które pomagały finansować inwestycje w nowoczesne systemy grzewcze wciąż rośnie liczba nieruchomości posiadających ten nowoczesny system ogrzewania.

Jak działa pompa ciepła?

Chcąc wyjaśnić działanie pompy ciepła najlepiej posłużyć się przykładem lodówki. To w niej zachodzą dokładnie takie same procesy jak w pompie ciepła.

W układzie wykorzystywana jest energia, która znajduje się w naturalnych pokładach ziemi. W zależności od rodzaju pompy ciepła – w gruncie w powietrzu lub w wodzie. Jej działanie jest możliwe dzięki przemianom fizycznym takim jak parowanie czy sprężanie i skraplanie.

Cała pompa ciepła stanowi układ zamknięty, w którym znajduje się czynnik roboczy, który umożliwia przemiany znajdującej się w nim energii.

Pomijając przemiany fizyczne, które zachodzą podczas całego procesu, to głównym przeznaczeniem pompy ciepła jest pobranie energii ze środowiska, jej przemiana oraz transport do końcowej instalacji grzewczej znajdującej się w domu.

Jako główne typy pomp ciepła należy wymienić:

Pompa ciepła gruntowa (gruntowy wymiennik ciepła)

Jest to rodzaj pompy ciepła, która energię pobiera z wnętrza ziemi. Jest uznawana za najbardziej stabilne źródło ciepła spośród wszystkich pomp, jednak do jej minusów należy zaliczyć wysoki koszty inwestycyjny. Samo urządzenie potrzebuje także sporą ilość miejsca pod ziemią.

Pompa ciepła woda-woda

Energia pobierana jest ze specjalnie przystosowanego źródła wodnego, którym może być np. studnia.

Pompa ciepła powietrze-woda

Jest to jedna z najbardziej popularnych pomp ciepła. Wynika to z prostego montażu oraz stosunkowo niskiej ceny urządzenia.

Jako profesjonalna firma chętnie pomożemy w doborze najbardziej efektywnego źródła ciepła oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do współpracy mieszkańców województwa opolskiego. Do terenu naszych działań zalicza się zarówno Opole jak i Brzeg, Niemodlin czy Nysa. Zadbamy o kompleksową realizację projektu na każdym etapie od projektu do instalacji.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – ekologiczny duet

Decydując się na ekologiczne rozwiązania i niezależność energetyczną warto pomyśleć o inwestycji w duet: pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Pomimo tego, że sama pompa ciepła energię pozyskuje ze środowiska, to do jej przetransportowania do układu grzewczego w domu potrzebuje energii elektrycznej. Posiadając własną instalację fotowoltaiczną możliwe jest zredukowanie lub całkowite uniezależnienie od dostaw zewnętrznej energii.

Zadzwoń